2017 Nationals Results

 

2017 Nationals Results

A huge thanks to Nick Haseman for singing the National Anthem for the Opening Cermonies and to Aten-Wa Theba, who was flag waver for the Opening Ceremonies. In addition, Cherokee Senevesai was selected by our staff to receive the KIND Bar award for KINDest rider.

We are very proud to announce our medalists and overall champions from 2017 USASA Snowboard Nationals:

Overall Champions:
Grant Giese (8-9 Boys) 9th Overall
Riley Wendt (8-9 Girls) 5th Overall
Halle Kusterman (16-17 Girls) 1st Overall
Hayden Thoreson (10-11 Boys) 3rd Overall
Bennett Flynn (10-11 Boys) 11th Overall
Logan Sarsland (10-11 Boys) 14th Overall
Drew Moryn (10-11 Girls) 2nd Overall
Rebecca Flynn (10-11 Girls) 6th Overall
Reese Moryn (7 & Under Girls) 2nd Overall

Day 5:
Lily Janousek (12-13 Girls) – Gold – Giant Slalom
Annie Erickson (18-22 Women) – Gold – Giant Slalom
Drew Moryn (10-11 Girls) – Silver – Giant Slalom
Abby Benser (14-15 Women) – Bronze – Giant Slalom
Will Taylor (14-15 Men) – Gold – Slalom
Alexis Roland (Open Class) – Gold – Rail Jam
Liam Johnson (12-13 Boys) – Bronze – Slopestyle

Day 4:
Reese Moryn (7 & Under Girls) – Silver – Slalom
Will Taylor (14-15 Men) – Gold – Giant Slalom
Wyatt Niesen (14 & Over Men) – Gold – Rail Jam
Kenna Calliguri (14 & Over Women) – Gold – Rail Jam

Day 3:
Ella Sorenson (10-13 Girls) – Gold – Rail Jam
Reese Moryn ( 7 & Under) – Silver – Giant Slalom
Hayden Thoreson (10-11 Boys) – Gold – Boardercross
Beck Lobben (10-11 Boys) – Bronze – Boardercross

Day 2:
Reese Moryn (7 & Under Girls) - Gold Medal - Slopestyle

Day 1:
Riley Wendt (9 & Under Girls) – Bronze Medal – Rail Jam
Pete Croasdale (Junior Men) – Gold Medal – Slopestyle
Michael Darflinger (Junior Men) – Silver Medal – Slopestyle
Matthew Allen (Open Class) – Gold Medal – Boardercross
Trevor Hallwill (Open Class) – Silver Medal – Boardercross
Lily Janousek (Breaker Girls) – Gold Medal – Slalom
Iris Pflum (Breaker Girls) – Silver Medal – Slalom
Annie Erickson (Women Jams) – Gold Medal – Slalom
Drew Moryn (Menehune Girls) – Silver Medal – Slalom
Rebecca Flynn (Menehune Girls) – Silver Medal – Slalom
Reese Moryn (Ruggie Girls) – Bronze Medal – Halfpipe